Chcesz kupić inteligentny odkurzacz? Sprawdź na co zwrócić uwagę podczas wyboru

Odkurzacz automatycznyNie lubisz odkurzać mieszkania? A może po prostu nie masz zbyt wiele wolnego czasu by regularnie dbać w domu o porządek? Na rynku produktów AGD jest coraz szerszy wybór modeli automatycznych odkurzaczy. Jaki będzie najlepszy do Twojego mieszkania i czy będzie wstanie sprostać wymaganiom sprawdzisz w naszym artykule.

Modeli różnych odkurzaczy jest wiele workowe i bezwzrokowe (na ten temat dowiesz się więcej w artykule: Jaki odkurzacz - workowy czy bezrowkowy?), pionowe, ręczne i automatyczne. Te ostatnie coraz chętniej są wybierane przez klientów. Ale czy nadają się do każdego mieszkania i domu? Jakie funkcje i parametry powinien posiadać jeśli w domu są zwierzęta i dzieci? Na te oraz parę innych pytań odpowiemy poniżej.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu samosprzątającego odkurzacza?

Wybierając model odkurzacza pamiętaj, że musi być dopasowany do wielkości oraz wykończenia Twojego mieszkania a także stopnia zabrudzenia. Dlatego wybierając się po zakupy sprawdź następujące parametry:

 • System nawigacji - by urządzenie sprawnie odkurzało i wszędzie dotarło powinien mieć wprowadzony specjalny algorytm a także posiadać czujniki i kamerę, które ułatwią mu poruszanie się po pomieszczeniach.
 • Obsługa - inteligentne odkurzacze mogą być sterowane za pomocą specjalnego panelu umożliwiającego zaprogramowanie sprzętu, pilota, zaś nowsze modele mogą być sterowana ze pomocą aplikacji w telefonie.
 • Czas pracy i ładowania - jest to niezwykle ważne kwestie szczególnie jeśli dysponujesz mieszkaniem lub domem o większej powierzchni. Im będzie dłużej pracować tym większą powierzchnię będzie wstanie posprzątać. Są już obecnie na rynku odkurzacze, które działają nawet do 240 minut bez potrzeby ładowania. Pamiętaj by sprawdzić również jak długo trwa ładowanie sprzętu, ponieważ może wynosić od kilku do kilkunastu godzin.
 • Poziom hałasu - pomimo że te urządzenia nie są tak głośne jak tradycyjne odkurzacze, to jednak jednostajny warkot czy brzęczenie przez dłuższy czas są mało komfortowe jeśli przebywamy w domu. Najcichsze modele generują poziom hałasu do 60 dB.
 • Odkurzacz automatyczny

Dodatkowe czujniki

By dokładnie wysprzątać powierzchnię domu lub mieszkania automatyczne odkurzacze zostały wyposażone w dodatkowe czujniki:

 • czujniki brudu - poprawiają jakość sprzątania;
 • czujniki schodów - bardzo dobry dodatek jeśli mieszkasz w kilku kondygnacyjnym domu ze schodami, uniemożliwiają urządzaniu na zjechanie w dół;
 • czujniki zbliżeniowe - dzięki nim urządzanie nie będzie się obijać o meble i ściany tylko docierać na odległość kilku centymetrów i zmieniać trasę.

Dodatkowe funkcje i wyposażenie

Standardowym wyposażeniem większość modeli inteligentnych odkurzaczy są stacje dokujące, do których urządzenie wraca by móc się naładować. Co jeszcze przygotowali producenci by polepszyć funkcjonalność rożnych modeli? Miedzy innymi:

Odkurzacz automatyczny

 • filtry HEPA - które oczyszczają powietrze z kurzu, bakterii oraz grzybów, doskonale się sprawdzą dla osób ze skłonnościami do alergii;
 • pokonywanie progów - w wielu mieszkaniach czy domach, pomiędzy pomieszczeniami mogą znajdować mniejsze lub większe progi, w takiej sytuacji warto sprawdzić jaką wysokość może pokonać dany model;
 • mycie podłóg - jest to opcja dostępna w modelach wyposażonych w zbiornik na wodę i szczotkę myjącą, dzięki temu nie tylko odkurzy ale także zmyje pozostały brud i wysuszy podłogę.

Dzięki tym wszystkim funkcjom i udogodnieniom odkurzacze samosprzątające coraz lepiej radzą sobie z większością przeszkód. Jednak jeśli jesteś miłośnikiem grubych dywanów z długim włosiem musisz pozostać przy używaniu odkurzaczy ręcznych.

Komentarze