Dyski sieciowe NAS - wielofunkcyjność i bezpieczeństwo danych

Dyski sieciowe NAS Nie bez powodu pamięć masowa NAS (Network Attached Storage) - inaczej mówiąc - dyski sieciowe, zyskują coraz bardziej na popularności, przede wszystkim u użytkowników firmowych, choć nie tylko. Te multifunkcyjne urządzenia ułatwiają sprawną pracę komputerów i wymianę danych, z zachowaniem wysokich standardów bezpieczeństwa.

Bez większej przesady można stwierdzić, że dyski sieciowe NAS przypominają komputery - m.in. ze względu na ich wielozadaniowość i efektywność działania na różnych polach - zarówno standardowych, jak i bardziej specjalistycznych.

Korzystanie z NAS na razie może się wydawać (szczególnie użytkownikom indywidualnym) dość drogie - zakup dysku to wydatek rzędu co najmniej kilkuset złotych. Z drugiej strony - komfort technologii NAS zapewnia możliwość optymalizacji pracy.

Dzięki dyskom sieciowym (w przeciwieństwie do "zwykłych" dysków zewnętrznych) jesteśmy w stanie nie tylko dzielić się danymi, ale również łatwiej wykonywać kopie zapasowe (też automatycznie), dedykować określone funkcje przypisanym grupom użytkowników, korzystać z dysków na zasadzie chmur, wreszcie - rozbudowywać dyski NAS o wiele dodatkowych funkcji.

Dysk sieciowy sprawdza się np. w "roli" serwera WWW. Do tego - zarządzanie pamięcią masową NAS nie nastręcza użytkownikom żadnych trudności.

Z uwagi na te wysoce funkcjonalne cechy rozwiązań NAS i na coraz większe znaczenie różnego rodzaju danych i ich zbiorów w nowoczesnej gospodarce - można się spodziewać, że dyski NAS będą zyskiwać na popularności, a co za tym idzie - będą tańsze i coraz powszechniej używane.

Łatwość dostępu danych, komfort i bezpieczeństwo

Praca z danymi jest dziś powszechna, dlatego wszystkie rozwiązania, które ułatwiają i zarazem zapewniają bezpieczne dzielenie się nimi w obrębie określonej sieci - zyskują na wartości. NAS pod tym względem jest jednym z najlepszych rozwiązań. Dyski NAS można podłączać bezpośrednio do sieci komputerów (np. LAN). Pamięć NAS może pracować z różnymi systemami - zarówno najpopularniejszym - Windowsem, jak i np. Linuxem (choć najwięcej rozwiązań dostępnych na rynku dotyczy Windowsa).

Sieciowe serwery plików NAS dają możliwość bezpiecznej obsługi danych za pomocą różnych opcji zarządzania uprawnieniami użytkowników (i grup użytkowników) - co zapewnia o wiele wyższy poziom bezpieczeństwa danych niż w przypadku posługiwania się tradycyjnymi dyskami zewnętrznymi, co najwyżej szyfrującymi dane (algorytmy szyfrujące nie są jednak za bardzo rozbudowane, a przez to dane nie są optymalnie chronione).

Dyski NAS dają pod tym względem o wiele więcej możliwości - zarządzający siecią komputerów może np. zakładać konta dla użytkowników o różnym poziomie dostępności do określonych zbiorów danych.

W ramach zarządzania pamięcią masową NAS można tworzyć różne definicje dostępu, reguły zabezpieczeń i uprawnień, a także na wiele sposobów je zestawiać i aktywizować - na poziomie indywidualnych użytkowników i grup.

Takie rozbudowane rozwiązania bazują na centralnych systemach zarządzania danymi i (m.in.) ze względu na koszt takich operacji (mówimy tu o dyskach NAS kosztujących nawet kilka tys. złotych) stosowane są zazwyczaj w firmach. Do użytku domowego wystarczą mniej rozbudowane dyski (dużo tańsze).

Dyski NAS dostępne są w różnych wersjach - o ile dla użytkownika domowego może się okazać wystarczająca pamięć NAS bazująca na jednym dysku, o tyle w przypadku firm i innych organizacji, gdzie bezawaryjność w pracy komputerów jest bardzo istotna, warto zabezpieczyć się np. przed utratą danych z takiego nierozbudowanego dysku i korzystać z o wiele większej pojemności NAS wielodyskowego.

Szczególnie warto zainteresować się takimi rozwiązaniami, które oferują możliwość korzystania z dodatkowego dysku uruchamiającego się automatycznie w momencie wystąpienia awarii dysku podstawowego.

Nie tylko nie tracimy wówczas istotnych danych, ale zapewniamy im również o wiele wyższy poziom cyberbezpieczeństwa.

Ponieważ dysk NAS umożliwia dostęp do danych za pomocą przeglądarek internetowych, bez problemu może funkcjonować jako typowe rozwiązanie chmurowe, na dodatek - odpowiednia konfiguracja ustawień pozwala efektywnie zarządzać wszelkimi danymi.

Jak natomiast zarządzać samym dyskiem sieciowym? Jak nietrudno się domyślić - możemy dokonywać wszelkich czynności związanych z konfigurowaniem i zarządzaniem dyskiem za pomocą przeglądarki internetowej - szybko i skutecznie.

NAS i jeszcze więcej funkcji?

Niektórzy uważają, że dyski NAS to de facto "osobne" komputery. Rzeczywiście - pełnią one wiele funkcji, dodatkowo do tych bazowych, można "dokładać" nowe, a to oznacza rozbudowę dysku. Nie jest to zadanie trudne. Dyski NAS wyposażone są w różnego rodzaju porty (nie tylko USB) dzięki którym można łatwo i elastycznie dopasowywać ich możliwości do bieżących potrzeb.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Datalab.

Komentarze