Pompa ciepła - czym jest? Systemy grzewcze z pompa ciepła

Pompa ciepła - działaniePompa ciepła - czym jest i do czego służy? Pompą ciepła nazywamy taką maszynę cieplną, która wymusza przepływ ciepła pomiędzy dwoma obszarami z obszaru o temperaturze niższej do tego o temperaturze wyższej. Jest to oczywiście niezgodne z naturalnym kierunkiem przepływu ciepła i jest możliwe dzięki dostarczaniu energii cieplnej lub mechanicznej z zewnątrz.

Energia cieplna dostarczana jest w przypadku pomp cieplnych absorpcyjnych, a mechaniczna w przypadku pomp sprężarkowych.

Gdzie stosuje się najczęściej pompy ciepła?

Pompy ciepła znajdują zastosowanie między innymi w przetwórstwie spożywczym, w tym w fabrykach lodu, w chłodnictwie czy procesie zamrażania. Spotyka się je również w gospodarstwach domowych, gdzie montowane są w zamrażarkach i chłodziarkach. Poza tym, pompy sprawdzają się w chłodzeniu i ogrzewaniu pomieszczeń, a także służą do podgrzewania wody.

Bardzo istotny jest również odpowiedni dobór pomp ciepła, aby spełniały one powierzane im funkcje. Warto wiedzieć, że największą skuteczność energetyczną pompa ciepła uzyskuje, gdy w pomieszczeniu zamontowane jest ogrzewanie niskotemperaturowe, na przykład podłogowe. Każdy obiekt powinien posiadać odpowiednie dokumenty, w tym świadectwa energetyczne, które są bardzo istotne podczas doboru odpowiednich pomp ciepła.

Oczywiste jest, że zapotrzebowanie danego budynku na ciepło jest uzależnione od szeregu czynników, w tym ilości i rozmieszczenia okien i drzwi, metrażu czy konstrukcji ścian.

Rodzaje systemów grzewczych z pompą ciepła

Podczas projektowania systemu grzewczego, w jakim użyte zostaną pompy ciepła, mamy do zastosowania kilka rozwiązań.

System monowalentny i biwalentny

Pierwszym z nich jest system monowalentny. W tym przypadku pompa ciepła stanowi jedyne urządzenie grzewcze. Jeśli zdecydujemy się na system biwalentny równoległy, mamy do czynienia z dwoma urządzeniami. Gdy określona temperatura zostanie osiągnięta, drugie urządzenie zostaje włączone i pracują one równolegle. Z kolei system biwalentny alternatywny również składa się z dwóch urządzeń, ale w tym wypadku po osiągnięciu żądanej temperatury, drugie urządzenie włącza się przy jednoczesnym wyłączaniu się pompy. Urządzeniem alternatywnym w tym systemie może być kocioł olejowy bądź gazowy.

Rodzaje pomp ciepła

Istnieje wiele rodzajów pomp ciepła. Podział ten uzależniony jest zarówno od źródła pobierania ciepła, jak i jego oddawania. Pierwszy typ to pompy powietrze-powietrze. W tym rodzaju ogrzewane jest powietrze w pomieszczeniu dzięki odbieraniu ciepła od powietrza poza pomieszczeniem. Kolejny rodzaj to pompy woda-woda. Takie pompy ogrzewają wodę, znajdującą się w instalacji grzewczej, pobierając ciepło od wody czerpanej z zewnętrznego źródła, na przykład rzeki, studni czy stawu przydomowego. Istnieje oczywiście typ powietrze-woda, który pozwala na chłodzenie powietrza przy jednoczesnym ogrzaniu wody do użytku domowego. Czwartym rodzajem są pompy glikol-woda. One z kolei odbierają ciepło od niezamarzających cieczy, a oddają je do wody w instalacji. Takie pompy noszą miano gruntowych pomp ciepła.

Pompa ciepła w domu

Czy opłaca się montowanie pomp ciepła w domach? Czy jest to rozwiązanie praktyczne? Okazuje się, że jak najbardziej. Użytkowanie pomp ciepła uważa się za sposób ekologiczny oraz niedrogi. Pompy są ekonomiczne oraz stanowią odnawialne źródło energii.



Podobne:
Kuchnia klasyczna - uniwersalna i różnorodna

Kuchnia klasyczna Kuchnia klasyczna - uniwersalna i różnorodna. W branży aranżacji wnętrz obecnych jest wiele trendów, które wyznaczają kierunk

Gres szkliwiony, deski drewnopodobne, płytki ceramiczne czyli jakie wybrać płytki do domu?

Gres szkliwiony, deski drewnopodobne, płytki ceramiczne Gres szkliwiony, deski drewnopodobne, płytki ceramiczne, czyli jak wybrać p

Nowoczesne izolacje natryskowe - elastomery, polimoczniki

Nowoczesne izolacje natryskoweNowoczesne izolacje natryskowe - Elastomery i polimoczniki