Wentylatory stosowane w przemyśle

wentylator dla przemysłuW przemyśle używa się wielu, różnorodnych wentylatorów.

Jednym z rodzajów takich urządzeń są wentylatory kanałowe.

Wentylatory kanałowe

Ich budowa, rozmiary i możliwości umożliwiają montowanie ich w kanałach wentylacyjnych. Najczęściej są to wentylatory promieniowe, które przetaczają dużą ilość powietrza pod wysokim ciśnieniem. Wentylatory mieszane również można tam zastosować, ale kanały powinny posiadać niewielkie spady.

Dobry wentylator kanałowy powinien być urządzeniem o wysokim stopniu wydajności w pracy, musi cechować się sprawną pracą, ponieważ zastępuje w wielu przypadkach naturalną wentylację.

Wentylatory promieniowe

W przemyśle często używa się również wentylatorów promieniowych, zwanych także wentylatorami odśrodkowymi. Stosuje się je między innymi w przewodach wentylacyjnych kopalni, montowane są wtedy zazwyczaj na kominach. Z kolei wentylatory promieniowe bębnowe można używać w systemach wentylacyjnych oraz grzewczych. Ogromnymi zaletami takich wentylatorów jest ich wysoka wydajność oraz niewielkie gabaryty. Niska sprawność takich bębnowych wentylatorów jest niewielką wadą w przypadku tak dużych korzyści z ich użytkowania.

Wentylatory promieniowe poprzeczne

Kolejnym rodzajem wentylatorów promieniowych są wentylatory promieniowe poprzeczne. W takich urządzeniach charakterystyczne jest to, że powietrze przepływa w poprzek wirnika. Pracują one bardzo cicho, co pozwala na zastosowanie ich między innymi w urządzeniach klimatyzacyjnych. Oprócz tego, takie wentylatory znajdują zastosowanie w maszynach chłodniczych. Efektywność procesu chłodzenia jest bardzo wysoka, ze względu na odpowiednią konstrukcję takiego urządzenia.

Wentylatory osiowe

Kolejny typ wentylatorów to wentylatory osiowe. Tu również wyróżnia się kilka rodzajów takich wentylatorów. Znajdują one zastosowanie w systemach wentylacyjnych, grzewczych, chłodniczych i klimatyzacyjnych. Wentylatory osiowe przeciwbieżne składają się z dwóch mniejszych wentylatorów osiowych. Spotyka się je między innymi na okrętach oraz w kopalniach. Modele wentylatorów osiowych śmigłowych można używać również w domach czy biurach, jako popularne wiatraczki.

Komentarze