Wszystko co chciałbyś wiedzieć o technologiach druku 3D, ale nie masz kogo zapytać

Druk 3DDrukowanie przestrzenne przebojem wdarło się na salony światowego przemysłu drukarskiego. Od 2013 roku każdy może mieć w domu własną maszynę, która w kilka godzin stworzy mu figurkę z własną podobizną lub odbijak do drzwi. Mimo, że druk 3D stał się powszechny, to mało kto wie, jak tak naprawdę działa.

Jeżeli więc zastanawiasz się nad zakupem drukarki 3D lub jesteś po prostu ciekawy nowych technologii, dowiedz się więcej o technologiach druku przestrzennego.

Technologie dostępne na rynku

Wybór technologii wydruku 3D jest dość szeroki. Najtańsze, niskobudżetowe drukarki 3D drukują najczęściej w technologii FDM, ewentualnie w technologii SLS. W drukarkach profesjonalnych rozwój jest dużo bardziej widoczny. Dzięki temu każdy, kto zastanawia się nad zakupem sprzętu do wykorzystania profesjonalnego, powinien poświęcić chwilę na przestudiowanie możliwości jakie daje każda z technologii. Wśród drukarek do użytku profesjonalnego wyróżniamy, obok wspomnianych już metod FDM i SLS, metody PolyJet, DMLS, LCM, SLA czy FFF. Przyjrzyjmy się kilu z nich i sprawdźmy co je wyróżnia.

Technologie FDM i SLS

Jedne z najpopularniejszych i najstarszych technologii druku 3D są do siebie w pewien sposób podobne. Technologia FDM wykorzystuje różne rodzaje plastiku do tworzenia modeli (m.in. PC, ABS, PLA). Maszyna wykorzystująca ten system pracuje w wysokiej temperaturze, aby minimalizować skurcz liniowy materiału. Podobnie jest w przypadku metody SLS, z tym że tu materiałami tworzącymi model są poliamidy lub polistyren. Drukarki wykorzystujące metodę FDM tworzą modele poprzez nanoszenie roztopionego tworzywa (tzw. filamentu), warstwa po warstwie tak, aby spajać kolejne warstwy z poprzednimi. Do modelu dołączone są specjalne struktury podtrzymujące, które mogą być albo odłamywane albo rozpuszczane, gdyż wykonano je z innego tworzywa. Dla odmiany drukarki 3D SLS nakładają na blat roboczy warstwy sproszkowanego polimeru, który następnie przetapiają przez wiązkę lasera pracującego w paśmie długiej podczerwieni. Cały proces drukowania metodą SLS odbywa się w atmosferze azotu, aby zapobiec spaleniu się tworzywa. Ta metoda jest szybka, relatywnie tania i łatwa w eksploatacji produktów. Z kolei technologia FDM jest szybka, wytrzymała i dokładna.

Technologia PolyJet

Ta metoda to obecnie najnowsza i najbardziej elastyczna technologia na świecie. Pozwala na precyzyjne i szybkie konstruowanie modeli, a produkty mogą być drukowane w kolorze. PolyJet wykorzystuje do drukowania ciekłe żywice fotopolimerowe utwardzane światłem UV, nakładane warstwa po warstwie przez specjalistyczne głowice. Jest to jedna z najbardziej dokładnych metod druku przestrzennego. Podobnie jak w przypadku technologii FDM, tu również do elementów podporowych używa się innej, choć podobnej żywicy, która może być spłukana wodą pod ciśnieniem lub rozpuszczona w zasadzie. Dzięki metodzie PolyJet można łączyć kilka rodzajów tworzywa w jeden zwiększając dokładność wydruku. Technologia PolyJet jest często stosowana w przemyśle medycznym, gdyż pozwala na dokładne odwzorowanie modeli medycznych z wykorzystaniem kolorów i przeźroczy.

Zaprezentowane technologie nie są jedynymi metodami druku przestrzennego jednak na przestrzeni lat te trzy metody zasługują na szczególną uwagę. Niewątpliwie zaletą metod FDM i SLS jest ich dostępność, nawet dla zwykłego użytkownika domowego. Z drugiej jednak strony drukarki używające technologii PolyJet mogą tworzyć produkty lepszej jakości, dokładniejsze i kolorowe, co wydaje się być idealną zapowiedzią przyszłych czasów.

Autor: www.3d-up.pl.

Komentarze